Az Önkormányzat helyi rendelete alapján Debrecen minden háztartása számára elérhető a házhoz menő elkülönített hulladékgyűjtés. Ennek lényege, hogy az ingatlan tulajdonos elkülönítetten, erre a célra szolgáló sárga zsákokban, vagy sárga fedeles edényben gyűjti össze a hasznosítható hulladékát (MŰANYAG, PAPÍR, FÉM) az ÜVEG kivételével, amit a szelektív hulladékgyűjtő szigetek üveg gyűjtésére szolgáló zöld tartályaiban tud továbbra is külön gyűjteni.
Az így összegyűjtött hulladékot a közszolgáltató teljes egészében átválogatja, majd anyag fajtánként adja tovább a hasznosítóknak. Így gyártanak például a debreceni lakosok által különválogatott újrahasznosítható hulladékból műanyag edényeket, DVD tokot, irodai papírt, esőkabátot, vagy akár lámpaburát magyar cégek. Legyenek Önök is részei ennek a folyamatnak, hiszen A HULLADÉK ÉRTÉK.
A zsákba, vagy az edénybe szánt anyagokat próbáljuk meg úgy kezelni, mint lehetséges termék alapanyagokat, azaz minél tisztábban helyezzük el. Ha például egy kimosatlan olajos flakont beleteszünk, és az összeolajozza a többi hulladékot, akkor az egész tartalom használhatatlanná válik, azt a szolgáltató a kézi válogatás során nem teheti bele a hasznosítható anyagok közé.
A begyűjtésre vonatkozó információk:
A Debreceni Hulladék Közszolgáltató Nonprofit Kft. felhívja az ingatlanhasználók figyelmét arra, hogy az elkülönített hulladék gyűjtésére szolgáló sárga zsákok helyett lehetőséget biztosít sárga fedeles edény használatára a gyűjtésbe már bevont városrészeken.
A családi házas övezetben élők a zsák helyett 120 literes, a társasházak pedig 240 literes edényt igényelhetnek. Mind az igénylés, mind a használat díjmentes.
Intézmények és vállalkozások szintén igénybevehetik a szolgáltatást, amennyiben rendelkeznek érvényes hulladékszállításra vonatkozó közszolgáltatási szerződéssel. Részükről egyszeri edényzet-igénybevételi díj megfizetése szükséges (120 l: 6 000 Ft+Áfa / 240 l: 10 000 Ft+Áfa / 1 100 l: 45 000 Ft+Áfa). Ezt követően az adott utcára vonatkozó elkülönített hulladék szállítási napon szállítjuk el az összegyűjtött szelektív hulladékot.
A vállalatunkhoz beérkezett lakossági észrevételek azt támasztják alá, hogy sokak számára kényelmesebb megoldást jelent a még hasznosítható hulladékok külön gyűjtése kukában, mint zsákban. A társasházakat a közös képviselőkön keresztül keressük meg az elkülönített gyűjtés lehetőségével kapcsolatban, ahol a lakóközösség döntése alapján jelenleg is biztosítjuk a zsákot, vagy az edényt. A jövőben az egyéni ingatlanhasználók számára is szeretnénk felkínálni a lehetőséget az edény használatára.
Amennyiben a továbbiakban sárga fedeles kukában szeretné elkülönítetten gyűjteni a hasznosítható hulladékot, kérjük, keresse fel személyesen az Ügyfélszolgálati Irodánkat. Az edény ingyenesen átvehető, vagy igény esetén szállítási díj ellenében kiszállítjuk.
- A közszolgáltató ingatlanonként 2 db sárga színű zsákot biztosít az elkülönített hulladék gyűjtésére, amiket hetente egyszer gyűjt be és szállít el egy külön gyűjtőjárattal.
- Minden begyűjtés alkalmával annyi üres zsákot hagy az ingatlan számára, ahány telit elszállít.
- Amennyiben nem fér el a sárga zsákokban, vagy az edényben a hasznosítható hulladék, bele lehet tenni saját zsákba is, viszont fontos, hogy az átlátszó legyen, és a szolgáltató lássa a tartalmát.
- Ha láthatóan nem hasznosítható műanyag-, fém- és papírhulladék van elhelyezve a sárga zsákban, vagy a sárga fedeles edényben, akkor ez vegyes hulladéknak minősül, amire külön gyűjtőjáratot vagyunk kénytelen szervezni. Ebből az következik, hogy a kommunális hulladék díjszabását alkalmazzuk és számlázzuk.
- Bizonyos utcákon ezen a napon vegyes hulladék szállítás is lehet, ami azt vonja maga után, hogy egymást követi a vegyes (kukás) és az elkülönített (sárga zsákos) járat. Emiatt a kuka mellé kell kihelyezni a sárga zsákokat, semmiképp nem a kukába, mert akkor azt a közszolgáltató a vegyes hulladékok közé üríti. Ebben az esetben az ingatlan tulajdonos nem kap vissza üres zsákokat.
- A csomagolási hulladékot laposan, lehetőség szerint kupak nélkül, az újságpapír hulladékot kötegelve kell a zsákban elhelyezni.
- A zsák száját össze kell kötni, hogy a hulladék ne szóródjon ki.
- A kartonpapírból készült nagyméretű dobozt pedig laposra hajtogatva és az újságokhoz hasonlóan kötegelve kell a zsák, vagy az edény mellé helyezni.
Jogszabály részletezi, hogy milyen hulladékok NEM kerülhetnek bele az elkülönített gyűjtésre szolgáló zsákba, vagy edénybe:
- üveg (szelektív gyűjtősziget zöld konténerében gyűjthető)
- veszélyes hulladék
- folyadék, biológiai úton lebomló hulladék, vagy ezzel szennyezett papír, műanyag, fém hulladék
- más hulladékkal összeragadó papír, műanyag és fém hulladék
- ruhanemű, textília
- zöldhulladék
- radioaktív hulladék, robbanóanyag
- éles, hegyes, balesetveszélyes tárgyak
A műanyag, papír és fém hulladékok között is van olyan, amit nem lehet a zsákban, vagy az edényben gyűjteni, mert hasznosítása jelenleg még nem megoldott. Az alábbiakban ehhez szeretnénk segítséget nyújtani.
PAPÍR, MŰANYAG, TÁRSÍTOTT HULLADÉK ÉS FÉM
- újságpapír
- kartondobozok összehajtva
- tiszta csomagoló papírok
- irodai papírhulladék
- szórólapok, reklám kiadványok, könyvek
- PET palack (ásványvizes, üdítős palackok)
- műanyag zacskók, reklámtáskák, fóliák
- HDPE jelzésű kozmetikai és tisztítószeres flakonok
- társított anyagú italosdobozok (pl. tetrapack)
- alumínium italos dobozok
- fém konzervdobozok
- fém zárókupakok (befőttes, sörös)
- pelenka, használt egészségügyi papírok
- műanyag füzet, -könyvborító, genotherm
- fémkapcsos mappa
- PVC hulladékok
- hajtógázas palack
- műanyag játékok
- CD/DVD lemez
- hungarocell, nikecell (EPS)
- vákuumtálcák, vákuumfóliák, húskészítmények tálcái
- ruházat (textil, cipő)
- fém használati tárgyak
- ételmaradékkal, zsírral szennyezett csomagolóanyag
- oldószert, vegyiárut tartalmazó flakonok
Továbbá nem kerülhet az edénybe:
- üveg
- vegyes hulladék
- zöld hulladék
- étel-/biohulladék
- veszélyes hulladék